Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anii de facultate pe cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anii de facultate pe cartea de munca

Buna ziua!

De curand m-am angajat la o firma si o sa mi se faca , carte de munca... Incep anul 3 de facultate....nu am mai fost angajata...intrebarea mea este... Anii de facultate se trec in cartea de munca? si daca da conform carei legi... Multumesc frumos
Nu, nu se trec acum in cartea de munca si nu se considera vechime, deocamdata. Pana acum n-ati mai lucrat, deci n-ati cotizat. O sa se tina cont de cei 3 ani de facultate cand intrati la pensie pentru limita de varsta.
Doar facultatea-cursuri la zi se ia considerare la calculul vechimii doar pentru pensionare (legea nr.19/2000) nu si pentru spor de vechime sau vechime in specialitate.
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
Facultatea se ia in considerare numai la stabilirea pensiei numai daca perioada cat ati urmat cursurile de zi nu este suprapusa cu alta perioada de stagiu de ctizare.
Daca ati lucrat pe perioada facultatii vi se va lua in calcul la stabilirea stagiului de cotizare ori anii de facultate sau perioada lucrata.
In cartea de munca se fac mentiuni doar despre studiile absolvite.
Acum se va inscrie liceul absolvit, iar duap ce veti absolvi si facultatea se va face mentiune si depsre aceste lucru (este posibil pana atunci sa fie scoase din uz carnetele d e munca)