avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Calcul salariu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Calcul salariu

Buna ziua.
Am fost angajata ca functionar public debutant, in functia publica de executie de referent de specialitate, clasa II, grad profesional debutant clasa de salarizare 17, gradatia 2, coeficient de indexare 1,49, cu salariul de baza lunar brut de 1250 lei la care se adauga un spor de 15%.
Imi puteti spune va rog cat ar trebui sa fie salariul de la 01.02.2017?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Sophia2010 , utilizator 13:13, 30 Martie 2017
Presupunand ca cei 15% sunt un spor pentru conditii vatamatoare (care se include in salariul de baza), dupa data de 01.02.2017 ar trebui sa aveti un salariu de baza de 1552 lei si o gradatie de vechime de 194 lei, salariu brut 1746 lei.
Va multumesc. Eram nelamurita pentru ca salariul minim a crescut la 1450 la care ar fi trebuit sa se adauge si marirea de 20%. Dar vad ca nu se dau 2 mariri. Se aplica doar una. Multumesc.
Buna ziua

Sunt angajat in functia de inspector gr 1 debutant. In data de 25 ianuarie a.c. Am finalizat stagiu de debutant. La momentul de fata astept sa fiu numit asistent insa persoana responsabila sustineca treb sa mai dau un concurs, ori in lege nu asta spune. Mai mult decat atat nu suntsigur ddsalariul pe care ar trebui sa.l iau daca este bine calculat. Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg daca este corect si poate ma insel eu. Inspector gr.1 debutant, asistent social, gradatia3 si sporul de 15 %. la momentul de fata am un salariu de 1740 lei de incadrare. Mentionez ca sunt angajat in cadrul unei primarii de comuna cu peste 10000 de locuitori. Multumesc frumos
Ca si debutant, beneficiind, in afara modificarilor salariale generale, de 100 lei acordati la salariul de baza conform OUG 70/2014 si majorare salariala de 25% in dec. 2015 (fata de 10% cat au primit administratiile publice locale), la data de 01.02.2017, in functia publica de debutant, ar trebui sa aveti un salariu de baza de 1806 lei, spor de vechime de 316 lei, salariu brut de 2122 lei.
Buna ziua!

Sunt angajata la o instituție din administrația publica locala ca și funcționar public, consilier debutant, gradația 3, clasa de salarizare 31.
Am rugămintea de am spune ce salariu brut ar trebui sa am?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salarial B_ioanamaria B_ioanamaria Buna ziua, ma puteti ajuta cu un calcul salarial si salariulde incadrare in urmataoarea speta :bibliotecar -clasa de salarizare 34,coeficient de ierarhizare ... (vezi toată discuția)
Salariu consilier principal andreidorin andreidorin va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la salariu;am terminat facultatea in 2011, in 2012 am trecut pe studii superioare functia de consilier asistent ... (vezi toată discuția)
Subiect: drepturi salariale mihaelaberceanu mihaelaberceanu Buna ziua, In luna noiembrie 2016 am participat la concurs pentru functia publica de executie inspector clasa I, grad profesional asistent (conditie ... (vezi toată discuția)