Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dovada investitie in casa parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dovada investitie in casa parintilor

buna ziua

mama mea detine o casa pe care am reparat o si extins o eu. decizia a fost luata in comun in familie, dar cum se zice paza buna trece primejdia rea, asa ca ma gandesc sa am o dovada a investitiei pentru viitor.

concret, casa cu parter initial a fost extinsa acum 4 ani de mine cu un etaj, eu locuind in acesta cu familia, iar parterul fiind inchiriat, eu impartind frateste banii cu parintii si sora mea. la momentul respectiv nu am scos autorizatii, asa ca propietar e mama mea in acte pe toata casa, care insa e declarata la primarie cu toata supr actuala, deci incl cei 140 mp facuti de mine.

atat eu cat si mama avem lista cheltuielilor facute aici si care se ridica la o suma mare, poeste 70k eur, deoarece lucrarile au consolidat si finisat la cheie casa existenta si au ridicat si etajul amintit.

noi ne am gandit sa facem asa. sa dea mama si tata o declaratie, ceva scris care confirma acesti bani, stipuland ca vointa lor e ca eu sa stau in etaj si parterul sa fie inchiriat si impartit frateste cu sora mea. alta varianta e contr imprumut intre mine si ei pe aceasta suma si cu stipularea garantiei pe etaj. as prefera o solutie sub semnatura privata, (care sa fie un act la care apelez doar in caz extrem, deoarece am relatii bune cu sora mea acum, dar cine stie cu cine se marita ea) dat fiind ca nu putem intabula si vinde etajul din cauza ca n are acte si in plus pe aceasta proprietate mai exista o succesiune nedezbatuta dar in cuantum minor-sub 1/10 din casa.

e suficienta o declaratie de forma eu mama declar ca fiul meu a investit x eur pt a face etajul in anul x si vointa mea ca propitar e ca el sa l stapaneasca deoarece el l a facut, restul casei vechi revenind cum e si normal ambilor frati? mentionez ca afara de manopera care e partial la negru am bonuri si facturi de materiale luate pe numele meu, platite din cardul meu.

multumesc anticipat si astept raspuns
Apelati la notar ,care poate sa transpuna intelegerea si acordul dvs de principiu intr-un document legal,care eventual sa va asigure ,in viitor drept dovada a investitiei,fata de eventuale pretentii.
Mergeti si luati autorizatia de constructie, platind si amenda aferenta. O sa fiti nevoit sa faceti asta in cazul oricarui act de dispozitie ce ar putea fi facut in leg cu casa (succesiune, vanzare etc.). Faceti un act de donatie, semnat de catre parintii si sora dvs, in care sa specificati ca unul dintre motive este, sa zicem, rasplata pentru eforturile depuse in consolidarea imobilului. Specificati cota parte indiviza care v-ar reveni, iar in fapt, impartiti imobilul in suprafata exacta pe care ar urma sa o ocupati. Nu puteti face nicio referire la felul in care se va imparti restul casei, deoarece este nul orice act cu privire la o mostenire nedeschisa.

Fiind vorba de o donatie ce se refera la un imobil, pentru a nu fi lovit de nulitate, actul trebuie incheiat la notar. Cel mai bine, notarul sa ia act si de declaratii separate ale parintilor si surorii, pe care sa le autentifice si sa le anexeze la contract. Asa, sunteti practic imun la orice act ulterior din partea oricarei persoane indreptatite (influentata sau nu)sa revendice acel spatiu.
In primul rand scoateti autorizatia necesara si apoi procedati astfel cum ati fost consiliat de dl.avocat.
Pe langa toate acestea este bine sa pastrati pentru orice eventualitate orice act aveti pe numele dvs. pentru cumpararea materialelor si eventuale intelegeri(contracte)privind lucrarile de constructie care au fost executate cu banii dvs.De asemeni daca aveti acte bancare care dovedesc retragerea unor sume de bani,cheltuite pentru lucrari sau plata materialelor este bine sa le patrati.Toate acestea in eventualitatea in care nu puteti ajunge la o intelegere parafata de notar.
Numai succesiunea se poate face fara cadastru si intabulare, restul actelor (donatie, vanzare-cumparare) se pot face doar dupa ce inscrieti imobilul in Cartea Funciara.
Si donatia este revocabila si atacabila, doar actul de vanzare-cumparare este inatacabil.
Florentina Mihaela, utilizator
av.nicola a scris:

Mergeti si luati autorizatia de constructie, platind si amenda aferenta. O sa fiti nevoit sa faceti asta in cazul oricarui act de dispozitie ce ar putea fi facut in leg cu casa (succesiune, vanzare etc.). Faceti un act de donatie, semnat de catre parintii si sora dvs, in care sa specificati ca unul dintre motive este, sa zicem, rasplata pentru eforturile depuse in consolidarea imobilului. Specificati cota parte indiviza care v-ar reveni, iar in fapt, impartiti imobilul in suprafata exacta pe care ar urma sa o ocupati. Nu puteti face nicio referire la felul in care se va imparti restul casei, deoarece este nul orice act cu privire la o mostenire nedeschisa.

Fiind vorba de o donatie ce se refera la un imobil, pentru a nu fi lovit de nulitate, actul trebuie incheiat la notar. Cel mai bine, notarul sa ia act si de declaratii separate ale parintilor si surorii, pe care sa le autentifice si sa le anexeze la contract. Asa, sunteti practic imun la orice act ulterior din partea oricarei persoane indreptatite (influentata sau nu)sa revendice acel spatiu.

Si ma rog in ce calitate sa semneze sora actul de donatie alaturi de parinti?:hammer:
Chiar utilizatorul a spus ca proprietatea este in intregime a mamei lor!
Sfatul meu este sa procedati in felul urmator :solicitati certificat de urbanism de la primarie si autorizatie de construire specificand faptul ca aceasta constructie are peste 2 ani vechime , deci sanctiunea contraventionala (amenda) este prescisa de mult!
Art. 31. - Dreptul de a constata contravenţiile şi de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 2 ani de la data săvârşirii faptei.
Art. 26. -
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni:
a) executarea sau desfiinţarea, totală ori parţială, fără autorizaţie a lucrărilor prevăzute la art. 3, cu excepţia celor menţionate la lit. b), de către investitor şi executant;
................................

Dupa ce obtineti autorizatia de construire ca o certificare a constructiei existente se fac cadastrul si intabularea! Iar dupa aceea mama dvs poate sa va vanda acel etaj dvs si sorei parterul sau poate sa va doneze la amandoi cate o parte !
SUCCES!
=D>
MIHAI GRIGORE, Avocat