Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Definitie salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Definitie salariu

Definiti salariul de baza si salariul de incadrare.
Salariul de baza trebuie sa contina sporuri?
Pentru mine Salariul de Baza = Salariul de Incadrare ...
La acest salariu, si la eventualele sporuri, se calculeaza contributiile de somaj, sanatate si pensii si, bineinteles, impozit de 16%. Aceste contributii impreuna cu impozitul se retin din Salariul de Baza si rezulta un rest de plata (un fel de salariu NET), adica ceea ce se incaseaza la casierie (cash) sau in contul de la banca.
Pentru intelegere aveti unexemplucu salariul minim pe economie incepandcu 2017
Sume referitoare la angajat
Salariul brut 1450
Bonuri de masa 0
Sporuri impozabile 0
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 % 152
Şomaj 0.5 % 7
Asigurări de sănătate 5.5 % 80
Deducere personală funcţie de bază 300
Impozit pe salariu 146
Sporuri NEimpozabile 0
Salariul net 1065
Sume referitoare la angajator
Reţineri angajator
CASS 5.2 % 75
Şomaj 0.5 % 7
CAS Conditii normale 15.8% 229
FNUASS 0.85 % 12
Fond de risc si accidente 0.4 %* 6
Fond creanţe salariale 0.25 % 4
* Fondul de risc si accidente este retinut in functie de codul CAEN. In acest exemplu este luata in calcul valoarea minima de 4%.