Forum Discuţii juridice Executare silită ANRP
Discuție deschisă în Executare silită

ANRP

Va rog un rapsuns clar, daca prin executare silita se constata ca la ANRP- Autoritatea Nationala pentruRrestiutirea Proprietatii conturile pentru plata pe despagubiri pe legea 9/98 sunt goale, ce poate face executorul judecatoresc apeland la e cu o hotarare executorie? Asa, platesc executor si constata ca sunt conturile goale, ce se face in aceasta situatie?
Trebuie sa aveti rabdare pana ce acele conturi vor fi pline de bani si atunci va veti recupera si cheltuielile de executare.
ANRP este "acoperita" privind plata despagubirilor prin formula "se plateste daca exista fonduri"
Art. 182 din titlul VII al legii:
În cazul prevăzut la art. 181 alin. (2), titularul titlului de despăgubire va proceda astfel:
a) dacă optează pentru primirea exclusiv de despăgubiri în numerar, se prezintă, personal sau prin mandatar cu procură autentică, la Direcţie, care, după reţinerea titlului de despăgubire în original, îi vatransfera despăgubirea în numerar în termen de 15 zile calendaristice de la data existenţei disponibilităţilorfinanciare;
Trist dar adevarat!:((
nucu$, utilizator
nucu$ a scris:

ANRP este "acoperita" privind plata despagubirilor prin formula "se plateste daca exista fonduri"
Art. 182 din titlul VII al legii:
În cazul prevăzut la art. 181 alin. (2), titularul titlului de despăgubire va proceda astfel:
a) dacă optează pentru primirea exclusiv de despăgubiri în numerar, se prezintă, personal sau prin mandatar cu procură autentică, la Direcţie, care, după reţinerea titlului de despăgubire în original, îi vatransfera despăgubirea în numerar în termen de 15 zile calendaristice de la data existenţei disponibilităţilorfinanciare;
Trist dar adevarat!:((

Veti avea prioritate, si veti incasa banii mai repede.
Situatia este putin complexa dar cu ajutorul distinsilor specialisti poate ar fi o iesire. Le supun urmatoarele :

Trebuie stiut desigur ca ANRP a fost constituita ca entitate fara personalitate juridica, la vremea respectiva in subordinea Cancelariei primului ministru.

Ulterior, odata cu venirea ca ministru a glumetului Vozganian, aceasta Autoritate a trecut in subordinea Ministerului Finantelor cu acelasi statut deci..... fara personalitate juridica !!!.

Lipsa personalitatii juridice a unei institutii confera implicit lipsa calitatii procesuale. In alti termeni inafara unor proceduri in contencios administrativ ANRP nu poate fi parte intr-un proces si cu atat mai mult intr-unul in care se pune problema ca aceasta sa fie condamnata a plati din fonduri ce nu le detine decat in functie de si atunci cand va dori ordonatorul principal de credite de tutela repectiv Ministerull Finantelor respectiv detinatorul a 66% din activele Fondului Proprietatea.

In mod normal, dat fiind ca in fiecare an dupa creerea F Proprietatea actionarul FP a incasat anual sub forma de dividende sume de ordinul sutelor de milioane de RON , majoritatea acestor dividende ar fi trebuit varsate cf. legii ANRP pentru achitarea sumelor in numerar celor ce au optat pentru aceasta forma de despagubire. In fapt daca datele nu au evoluat recent, pana in prezent numarul persoanelor ce au incasat sume in numerar prin ANRP era de 836 in timp ce alte cca 3000 de persoane se afla pe lista de asteptare din anul 2007.

Dividendele ce s-au /se vor incasa anul acesta de MF de la FP sunt in jur de 180 000 000 Ron , daca ne raportam la situatiile ce figureaza pe situl www.fondulproprietatea.ro.

Dat fiind ca cei ce se afa pe lista ''numerar'' de la ANRP nu pot pretinde la o transa anuala de despagubire mai mare e 250 000 RON iar ca unele persoane nu au de luat mai mult de 10 -20 000 Ron calcularea unei medii estimate de 100 000 Ron de persoana ar conduce la satisfaceea despagubirii a unui numar mediu de max. 1800 (in cel mai fericit caz 2000 de persoane pana la sfarsitul anului 2009.!!! Iar aceasta numai daca MF va respecta legea varsand totalitatea dividendelor sale catre ANRP pentru despagubirea proprietarilor furati de regimul comunist. asa cum prevede expres legea.

Deci nici in acest an restul de peste 1000 de prorietari pagubasi aflati la rand pe lista ANRPnu vor fi despagubiti !!! Far sa mai vorbim de aceia ce se vor inscrie in continuare pe aceasta lista a asteptarii sine die.

In aceasta perspectiva si a modului in care se prefigureaza situata ar putea valida si o alta cale d atac, poate mai anevoiasa, pentru satisfacrea pagubitilor. E vorba de actionarea in judecata a Statului Roman prin Ministerul Finantelor pentru obligarea la plata incklusiv prin cedarea de catre MF catre pagubasi a unor pachete din portofoliul de actiuni pe care il detine la Fondul Proprioetatea !

Recomandarea aceasta nu este inca de aplicare imediata dat fiind ca inca nu se cunoaste nimic despre valoarea de piata a actiunilor FP si nici nu se va stii mare lucru pana la trecerea a 10 - 12 luni de la introducerea in Bursa a FP. Respectiv peste minim 6-7 luni dupa cum estimeaza administratorul numit Franklin Templeton si a evolutiei valorii bursiere a acestui fond.

Asta nu impiedica cu nimic ca proceduri de actionare in judecata a MF sa fie introduse inca de pe acum date fiind lentoarea validarii dosarelor si platilor (ca sa nu mai vorbim de Justitie) ce ne conving ca avem de aface cu o manevra bine gandita de descurajare si de lasare pagubas a celor ce au imbatranit asteptand..
Corsin a scris:

Situatia este putin complexa dar cu ajutorul distinsilor specialisti poate ar fi o iesire. Le supun urmatoarele :

Trebuie stiut desigur ca ANRP a fost constituita ca entitate fara personalitate juridica, la vremea respectiva in subordinea Cancelariei primului ministru.

Ulterior, odata cu venirea ca ministru a glumetului Vozganian, aceasta Autoritate a trecut in subordinea Ministerului Finantelor cu acelasi statut deci..... fara personalitate juridica !!!.

Lipsa personalitatii juridice a unei institutii confera implicit lipsa calitatii procesuale. In alti termeni inafara unor proceduri in contencios administrativ ANRP nu poate fi parte intr-un proces si cu atat mai mult intr-unul in care se pune problema ca aceasta sa fie condamnata a plati din fonduri ce nu le detine decat in functie de si atunci cand va dori ordonatorul principal de credite de tutela repectiv Ministerull Finantelor respectiv detinatorul a 66% din activele Fondului Proprietatea.

In mod normal, dat fiind ca in fiecare an dupa creerea F Proprietatea actionarul FP a incasat anual sub forma de dividende sume de ordinul sutelor de milioane de RON , majoritatea acestor dividende ar fi trebuit varsate cf. legii ANRP pentru achitarea sumelor in numerar celor ce au optat pentru aceasta forma de despagubire. In fapt daca datele nu au evoluat recent, pana in prezent numarul persoanelor ce au incasat sume in numerar prin ANRP era de 836 in timp ce alte cca 3000 de persoane se afla pe lista de asteptare din anul 2007.

Dividendele ce s-au /se vor incasa anul acesta de MF de la FP sunt in jur de 180 000 000 Ron , daca ne raportam la situatiile ce figureaza pe situl www.fondulproprietatea.ro.

Dat fiind ca cei ce se afa pe lista ''numerar'' de la ANRP nu pot pretinde la o transa anuala de despagubire mai mare e 250 000 RON iar ca unele persoane nu au de luat mai mult de 10 -20 000 Ron calcularea unei medii estimate de 100 000 Ron de persoana ar conduce la satisfaceea despagubirii a unui numar mediu de max. 1800 (in cel mai fericit caz 2000 de persoane pana la sfarsitul anului 2009.!!! Iar aceasta numai daca MF va respecta legea varsand totalitatea dividendelor sale catre ANRP pentru despagubirea proprietarilor furati de regimul comunist. asa cum prevede expres legea.

Deci nici in acest an restul de peste 1000 de prorietari pagubasi aflati la rand pe lista ANRPnu vor fi despagubiti !!! Far sa mai vorbim de aceia ce se vor inscrie in continuare pe aceasta lista a asteptarii sine die.

In aceasta perspectiva si a modului in care se prefigureaza situata ar putea valida si o alta cale d atac, poate mai anevoiasa, pentru satisfacrea pagubitilor. E vorba de actionarea in judecata a Statului Roman prin Ministerul Finantelor pentru obligarea la plata incklusiv prin cedarea de catre MF catre pagubasi a unor pachete din portofoliul de actiuni pe care il detine la Fondul Proprioetatea !

Recomandarea aceasta nu este inca de aplicare imediata dat fiind ca inca nu se cunoaste nimic despre valoarea de piata a actiunilor FP si nici nu se va stii mare lucru pana la trecerea a 10 - 12 luni de la introducerea in Bursa a FP. Respectiv peste minim 6-7 luni dupa cum estimeaza administratorul numit Franklin Templeton si a evolutiei valorii bursiere a acestui fond.

Asta nu impiedica cu nimic ca proceduri de actionare in judecata a MF sa fie introduse inca de pe acum date fiind lentoarea validarii dosarelor si platilor (ca sa nu mai vorbim de Justitie) ce ne conving ca avem de aface cu o manevra bine gandita de descurajare si de lasare pagubas a celor ce au imbatranit asteptand..