Forum Discuţii juridice Executare silită Modalitati de executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Modalitati de executare silita

Buna dimineata. As avea o mare rugaminte daca poate sa ma ajute cineva. Urmeaza sa particip la un interviu si una din intrebari ar fi: Care sunt principalele modalitati de executare silita ?. M-am uitat in Codul de procedura civila dar nu sunt enumerate exact modalitatile. Eu m-am gandit ca ar fi: 1. Predarea silita a bunurilor mobile. 2. Predarea silita a bunurilor imobile. 3. Poprirea. Oare e bine ?. Multumesc f. mult anticipat, daca poate cineva sa ma ajute, va rog. :luck:
- Executarea silita asupra bunurilor miscatoare (cu sublinierea ce bunuri miscatoare nu se pot urmari);
- Urmarirea bunurilor miscatoare ce se afla in posesia datornicului (identificare, sechestrare, vanzarea bunurilor la licitatie, distribuirea pretului)
- Urmarirea si poprirea bunurilor miscatoare ale datornicului care sunt in mana celor de-al treilea (poprirea, procedura popririi);
- Executarea silita asupra bunurilor nemiscatoare (urmarirea fructelor prinse de radacini, urmarirea veniturilor unui bun nemiscator;
- Executarea silita asupra bunurilor nemiscatoare (comandamentul, formalitatile premergatoare vanzarii, vanzarea la licitatie, ordonanta de adjudecare)
- Bunuri care pot fi urmarite, bunuri care nu pot fi urmarite;
- Procesul-verbal de situatie , afiptele si publicatiile
- Efectele urmaririi bunurilor nemiscatoare, pastrarea bunurilor nemiscatoare urmarite, concursul mai multor urmariri imobiliare, opozitii si cereri incidente, amanarea adjudecarii, licitatia si adjudecarea bunurilor nemiscatoare, consemnarea pretului adjudecat.
Sunt puncte de reper pt executarea silita. Urmeaza sa dezvoltati aceste teze.
Inocentia
Codul de procedură civilă reglementează două modalităţi de executare silită, şi anume:
a. executarea silită directă, prin care creditorul tinde să obţină realizarea în natură a prestaţiei ce formează obiectul obligaţiei creditorului. Aceasta poate fi mobiliară – când obiectul îl reprezintă un bun mobil, imobiliară –atunci când poartă asupra unui bun imobil, iar a treia formă este reglementată de dispoziţiile art.5802 – 5805 din Codul de procedură civilă: „executarea silită a altor obligaţii de a face sau de a nu face”;

b. executarea silită indirectă, prin care creditorul urmăreşte să îşi îndestuleze creanţa din sumele obţinute prin valorificarea bunurilor
debitorului, prin poprirea sumelor pe care acesta le are de primit de la terţe
persoane ori, în cazul persoanelor juridice titulare de cont bancar, prin virarea sumei din contul debitorului în contul creditorului.
Acest tip de executare silită cunoaşte mai multe forme:
- urmărirea silită mobiliară,
- poprirea,
- urmărirea silită a fructelor neculese şi a recoltelor prinse de rădăcini,
- urmărirea silită imobiliară.