avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Distribuire dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Distribuire dividende

Buna ziua,
O cale legala prin care un asociat poate ceda dividendele lui celuilalt asociat?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:32, 7 Martie 2017
Va ridicati drepturile cuvenite si semnati acolo pentru asta si apoi puteti sa faceti ce doriti cu banii. Sa ii dati cui doriti. Daca nu ii ridicati timp de 3 ani, ii pierdeti si banii raman firmei.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut la societate srl UtaRusso UtaRusso Buna ziua! Sunt asociat din 2021, la un SRL cu doi asociati, cu cate 50% parti sociale fiecare. Societatea functioneaza din 2012. Am devenit asociat prin ... (vezi toată discuția)
Plata dividende Isabela68 Isabela68 Am fost asociat intr-un SRL pana in decembrie 2007, cand am cedat cele 50 % parti sociale celuilalt asociat. Din 2002 eu nu am ridicat cota parte din dividende ... (vezi toată discuția)
Capitalul social este un venit? Alin2009 Alin2009 Buna seara ... am si eu o intrebare...e putin mai delicat...de exemplu... eu sunt administrator la o firma ( SRL ) si am un asociat. Eu detin 90% parti sociale ... (vezi toată discuția)