avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire-succesiune dupa parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire-succesiune dupa parinti

Buna ziua !

Parintii mei au decetat, tata si apoi mama.
Tatal din prima casatorie are doi copii majori , iar din a doua casatorie cu mama are tot doi copii majori.
Dorim sa stim cata cota din mostenire provine la fiecare din cei 4 mostenitori, stiut faptul ca doi provin dintr-o casatorie anterioara a tatalui.
Daca se poate cotele ce revin fiecarui copil din cele doua casatorii.
Cu respect,
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: COSTELBADESCU , utilizator 15:09, 11 Martie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc.
Succesiunea dupa tata se face numai pentru jumatate din propietate ?
Deci mama mosteneste dupa tata 1/4 din cota lui de jumatate din propietate cu cei 4 copii ?
Restul de 0.5 din propietate revine mamei cu cei doi copii ?

~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc foarte mult.
Cu respect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune Hodora Hodora Avem o casa si 250 m teren . Tata a decedat.Mama traieste. Noi sintem 6 frati Vrem sa dezbatem mostenirea. Dezbaterea mostenirii dupa tatal decedat se face pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : cum vin nepotii ... miliuta miliuta Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin ... (vezi toată discuția)