Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire-succesiune dupa parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire-succesiune dupa parinti

Buna ziua !

Parintii mei au decetat, tata si apoi mama.
Tatal din prima casatorie are doi copii majori , iar din a doua casatorie cu mama are tot doi copii majori.
Dorim sa stim cata cota din mostenire provine la fiecare din cei 4 mostenitori, stiut faptul ca doi provin dintr-o casatorie anterioara a tatalui.
Daca se poate cotele ce revin fiecarui copil din cele doua casatorii.
Cu respect,
Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc.
Succesiunea dupa tata se face numai pentru jumatate din propietate ?
Deci mama mosteneste dupa tata 1/4 din cota lui de jumatate din propietate cu cei 4 copii ?
Restul de 0.5 din propietate revine mamei cu cei doi copii ?

~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc foarte mult.
Cu respect.