Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce text de lege se aplică speței : textul Legii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce text de lege se aplică speței : textul Legii speciale nr.53 din 24.01.2003, publicată în Monitorul Oficial nr.72 din 05.02.2003 sau textul de Lege nr. 53 din 24 ianuarie 2003 Republicată - Codul muncii, publicată în Monitorul Oficial nr.345 din 18 mai

Ce text de lege se aplică speței : textul Legii speciale nr.53 din 24.01.2003, publicată în Monitorul Oficial nr.72 din 05.02.2003 sau textul de Lege nr. 53 din 24 ianuarie 2003 Republicată - Codul muncii, publicată în Monitorul Oficial nr.345 din 18 mai 2011

Am lucrat într-o perioadă de probă, de o lună, începând cu data de 18.10.2006, în baza unui c.i.m. semnat pe durată determinată.
La data de 18.11.2006, am încheiat cu angajatorul meu, un c.i.m., pe durată nedeterminată, sub prevederile Legii părților și a Legii speciale nr.53 din 24.01.2003, publicată în Monitorul Oficial nr.72 din 05.02.2003, în vigoare, la acea dată.
După semnarea c.i.m., angajatorul meu mi-a reținut exemplarele c.i.m., în vederea înscrieriilor lor la I.T.M.B.- situație niciodată realizată.
Nu mi s-a mai înmânat nici un exemplar din c.i.m. nici înregistrat și nici neînregistrat de I.T.M.B.
Am stabilit ca o parte a pachetului salarial, să fie păstrată ca garanție în bani, de angajator și să-mi fie returnată în data de 18.10.2016, la 10 ani de la angajare, continuând contractul individual de muncă.
În acest timp, a intrat în vigoare Legea nr. 40/2011, publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 225 din 31 martie 2011.
Neplătindu-mi-se garanția în bani reținută lunar, în anul 2016, am depus o cerere în instanță, în realizarea dreptului, solicitând suma de bani reținută de angajatorul meu.
Instanța de fond, mi-a respins cererea susținând că, speței i se aplică prevederile Legii nr. 40/2011, publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 225 din 31 martie 2011, în vigoare la data depunerii cererii în instanță și nu textul de lege în vigoare, de la semnarea c.i.m., adică textul Legii speciale nr.53 din 24.01.2003, publicată în Monitorul Oficial nr.72 din 05.02.2003.

Pe scurt, ce text de lege se aplică speței :
Legea specială nr.53 din 24.01.2003, publicată în Monitorul Oficial nr.72 din 05.02.2003.

”Art. 16. - (1) Contractul individual de muncã se încheie în baza consimtãmântului pãrtilor, în formã scrisã, în limba românã. Obligatia de încheiere a contractului individual de muncã în formã scrisã revine angajatorului.
(2) În situatia în care contractul individual de muncã nu a fost încheiat în formã scrisã, se prezumã cã a fost încheiat pe o duratã nedeterminatã, iar pãrtile pot face dovada prevederilor contractuale si a prestatiilor effectuate prin orice alt mijloc de probã.
(3) Munca prestatã în temeiul unui contract individual de muncã îi conferã salariatului vechime în muncã. “

sau

LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003 *** Republicată - Codul muncii
EMITENT: PARLAMENTUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 345 din 18 mai 2011 *) prevede la
”ART. 16
(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
(2) Anterior începerii activităţii, contractul individual de muncă se înregistrează în registrul general de evidenţă a salariaţilor, care se transmite inspectoratului teritorial de muncă.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior începerii activităţii, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă.
(4) Munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă constituie vechime în muncă. “

Contractul este supus dispoziţiilor legii în vigoare la data când a fost încheiat în tot ceea ce priveşte încheierea, interpretarea, efectele şi încetarea sa [art. 102 alin. (1) din Legea nr. 71/2011).
Mulțumesc frumos !