Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariu inspector principal primarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariu inspector principal primarie

Rog precizarea salariului pentru inspector primarie grad principal, vechime 12 ani in munca, 2 copii in intretinere, spor conditii deosebite 15%. Multumesc!

Nu intra. Cei 15% sunt separat si pe fluturasul de salariu
Sporul de conditii vatamatoare nu mai exista in legislatia actuala, se acorda doar prin similitudine cu alti salariati care il aveau deja in 2009. Incepand cu legea 330/2009 a fost transformat in suma compensatorie si, conform art. 1 din legea 285/2010 inclus in salariul de baza. Nu stiu de ce apare la dvs separat pe fluturasul de salariu, insa ca suma compensatorie intra in salariul de baza.
Multumesc mult pentru raspuns!
=D> Kiandra, cu privire la modul de calcul ai dreptate, dar o hotarare judecatoreasca prin care acel spor de 15% este castigat in instanta gasesc eu pe undeva?