avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere CO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere CO

Buna ziua!
Ce se intampla daca un salariat solicita concediu de odihna verbal, dar nu face si cerere scrisa?
ITM-ul te poate amenda?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:32, 10 Martie 2017
ITM-ul nu are cum sa amendeze pentru asa ceva un angajator.

In situatia in care un salariat solicita concediu de odihna verbal, dar nu face si cerere scrisa, exista posibilitatea nedemonstrarii de catre salariat a solicitarii sale sau de catre angajator a acordarii CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz/neacordare co KiralyOtto KiralyOtto Buna ziua, Va descriu cazul meu pe scurt, cu speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat. Sunt angajat din luna Martie 2015 pana in prezent. In luna Octombrie as ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat. gabriel.viziteu gabriel.viziteu Buna ziua, Va rog sa ma consiliati cu privire la urmatoarea problema: Am fost angajat al unei societati comerciale din martie 2010 pana in prezent. Au ... (vezi toată discuția)
Refuz concediu de odihna de catre angajator radu_elena radu_elena Buna seara, Sunt angajata intr-o firma de paza din 23 sept 2014, iar pana in acest moment nu am beneficiat de concediu de odihna. Am inaintat o cerere de ... (vezi toată discuția)