Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prezenta obligatorie la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prezenta obligatorie la proces

Buna ziua! Ma numesc Moga Ioana si am o rugaminte. In anul 2015 ne-a fost spart apartamentul ( cu un prejudiciu destul de mare, partial recuperat ) , iar in 2016 a fost prins hotul. Am aflat ca este inchis pentru aproximativ 700 de spargeri in toata tara. Luna viitoare incepe procesul in care am fost citata si eu si sotul meu. Zilele astea am primit o scrisoare de la sotia inculpatului prin care ne cere sa ne impacam pe cale amiabila si sa renuntam la plangere, dar nu vreau sa fac asta. Tot doamne imi zice in scrisoare ca trebuie sa fim prezenti la proces si ca trebuie sa suportam cheltuieli cu nu stiu ce expertize ( cred ca o zice la intimidare).Intrebarea mea este trebuie neaparat sa ne prezentam la proces ( urmeaza sa nasc si nu prea am cum sa ajung). Ce costuri implica derularea procesului pentru noi ? Multumesc!
Daca "hotul" a cerut instantei sa va interogheze trebuie sa va prezentati si sa raspundeti intrebarilor judecatorului.Daca nu s-a cerut aceasta proba si aveti avocat nu e necesara prezenta dvs.,conform legii se poate judeca in lipsa.
Nu avem avocat.