Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... datorii de 3 ani. sa le platesc?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

datorii de 3 ani. sa le platesc?

Buna ziua!
Am si eu o problema. Zilele trecute mi-a venit o notificare de la un fost furnizor cum ca nu am achitat 2 facturi intocmite in luna februarie 2006. Intr-adevar, nu le-am achitat, dar vreau sa intreb daca sa le achit. Am inteles ca datoriile mai vechi de 3 ani se prescriu. Este adevarat? Daca nu le platesc, si ma vor da in judecata, au castig de cauza? Multumesc.
Termenul general de prescriptie este intr-adevar de trei ani, dar acest termen se intrerupe (deci se porneste din nou o perioada de trei ani) la orice act a creditorului de a cere plata, adica presriptia se intrerupe la orice somatie, aviz, notificare etc. trimise debitorului.

Daca in trei ani nu ati primit nici o notificare, somatie sau aviz (sau orice altceva in legatura cu facturile respective), dupa pararea mea nu trebuie sa le platiti.
Intr-adevar, dupa 3 ani intervine prescriptia...asa ca in instanta, creditorul nu va avea castig de cauza decat daca demonstreaza ca respectivul curs al prescriptiei a fost intrerupt - din punct de vedere moral, este insa discutabil: dvs. v-ar conveni sa fiti in situatia opusa? Nu cred...
Daca serviciile pe care nu le-ati achitat sunt furnizate de o societate privata ..UPC (societatea de cablu)de exemplu, atunci sumele sunt prescrise daca in cei trei ani de la data scadenta a facturilor nu s-a efectuat niciun act pentru recuperarea sumei. In eventualitatea unui proces mergeti in instanta si invocati exceptia prescrisptiei dreptului a mai recupera suma.
Daca sunt servcii furnizate de o societate de stat, atunci aceste datorii se prescriu in 5 ani.
Aveti dreptate, debitetele pentru care nu s-au facut nici macar un act incepator de executare, duc la prescierea dreptului de a mai solicita recuperarea acestora, pe orice alta cale, inafara caii amiabile.
Cu alte cuvinte daca va da in judecata, abia acum, si intretimp nu v-a mai solicitat in mod oficial plata debitului datorat, va pierde.
Daca doriti sa achitati de buna voie o puteti face doar in masura in care doriti sa nu va fie pata imaginea.
va multumesc pentru raspunsuri. este vorba despre o firma privata, nu de stat. Timp de 3 ani doar un e-mail am primit prin care mi se cerea sa verific soldurile sa vad daca s-au achitat toate facturile scadente. Asta, cred eu, nu este o notificare oficiala. Am dreptate?