Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Antecontract vanzare cumparare imobil Prima Casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Antecontract vanzare cumparare imobil Prima Casa

Buna ziua,

As vrea sa cumpar un imobil prin programul Prima Casa. Imobilul costa 27000 de euro, creditul solicitat e de 22000 de euro. Diferenta de 5000 de euro o platesc din surse proprii. E posibil, daca ma inteleg cu vanzatorul, sa platesc doar 3500 de euro la semnarea antecontractului iar 1500 in termen de 6 luni de la semnarea contractului de vanzare-cumparare?
Ce garantie va avea vanzatorul ca ii veti plati diferenta si ca nu va fi obligat sa ajunga in instanta ptr intrarea in posesia banilor?
Astfel ca pentru cei 1500 eur diferenta, care reprezinta in fapt un "credit" dat de vanzator, trebuie sa ii acordati o garantie vanzatorului ptr a fi de acord cu inscrierea avansului de 5000 eur in antecontract.
Va poate cere si o dobanda ptr cele 6 luni de "imprumut"!

Am inteles, multumesc frumos pentru raspuns.