Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... PFA sau SRL servicii in domeniul SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

PFA sau SRL servicii in domeniul SSM

Buna ziua.
Doresc sa ma sfatuiti in urmatoarea problema.
Am un SRL din 2006, inactivat de fisc, cu documentele de puse la zi.
Doresc sa prestez servicii in domeniul SSM.
Este mai avantajos sa reactivez SRL-ul sau sa infiintez PFA, luand in calcul ca, cel putin la inceput, cel putin un an, ma astept ca veniturile sa fie undeva pana la 600-700 lei/luna?
Daca optez pentru PFA in regim real si il infiintez, sa zicem peste 10 zile, trebuie sa platesc ceva anticipat pentru anul 2017.
Multumesc.
Pentru a presta servicii in domeniul ssm, pe vechea firma SRL trebuie sa inregistrati la RC o activitate cu cod CAEN 7490 - alte activitati stiintifice si tehnice si sa detineti certificat de abilitare ca serviciu extern de prevenire si protectie, valabil, de la ITM.
Daca infiintati un PFA, nu se platesc taxe, trebuie sa detineti certificatul de inregistrare la RC si declaratie la fisc, precum si certificatul de abilitatre ca SEPP. Se plateste impozit pe venit, anticipat, trimestrial, in functie de venitul declarat la inregistrarea fiscala.