Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptul pentru mostenirea unei locuinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptul pentru mostenirea unei locuinte

suntem 4 frati acum avem fiecare titlu de mostenitor pe 40 prajini pamant si o casa locuit cu vechime de 60 ani,mama a decedat ultima acum 2 si jumatate si 3 dintre frati am decis ca unul singur sa locuiasca an casa care deja se deterioreaza si este cam mult de lucru la ea,dar unul din frati al 4 -lea nu vrea chiar daca i sa oferit o suma de bani destul de acceptabila,care ar fi procedura cea mai buna si care sunt sansele celor 3 sa reuseasca sa faca posibil aceasta?va multumesc
Faceti iesire din indiviziune si incheiati o tranzactie - asa este cel mai simplu.
Paca nu puteti face partajul pe cale amiabila , la notarul public, solutia este o cerere de chemare in judecata pentru partajarea bunurilor comune si iesirea din indiviziune.
Atata vreme cat nu exista acordul de vointa al tuturor erezilor iesirii din indiviziune , sigura solutie e a va adresa instantei de judecata in a carei raza teritoriala s-a aflat ultimul domiciliu defunctul , uzand de procedura contencioasa.

Tranzactia consfinteste invoiala succesorilor , daca aceasta nu va exista , instanta nu poate lua act de aceast contract.

Chiar daca procedura partajului judiciar e mai indelungata , e mai avantajoasa din punct de vedere material .Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
depuneti actiune in instanta avand ca obiect partajul judiciar si iesirea din indiviziune .
ok sansele ca aceasta sa fie posibil?multumesc oricum