Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptul pentru mostenirea unei locuinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptul pentru mostenirea unei locuinte

suntem 4 frati acum avem fiecare titlu de mostenitor pe 40 prajini pamant si o casa locuit cu vechime de 60 ani,mama a decedat ultima acum 2 si jumatate si 3 dintre frati am decis ca unul singur sa locuiasca an casa care deja se deterioreaza si este cam mult de lucru la ea,dar unul din frati al 4 -lea nu vrea chiar daca i sa oferit o suma de bani destul de acceptabila,care ar fi procedura cea mai buna si care sunt sansele celor 3 sa reuseasca sa faca posibil aceasta?va multumesc
sansele ca aceasta sa se concluda care ar fi?pt el tot sustine ca nu va fi de acord niciodata adica sa renunte la partea lui de casa.multumesc
In situatia in care detineti certificat de mostenitor solicitati iesirea din indiviziune, in caz contrar partaj succesoral.
Se timbreaza cu o taxa de timbru in cuantum de 3% din valoarea bunurilor succesorale.
La primul termen de judecata puteti incheia o tranzactie, caz in care veti recupera taxa de timbru achitata
Luati legatura cu un avocat
succes
av. Iorga