Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Certificat de Grefa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Certificat de Grefa

Buna ziua,

As dori sa stiu cand se poate face o cerere pentru eliberarea unui Certificat de Grefa.
Reclamantul a depus o cerere de Chemare in judecata, si in aceeiasi zi a facut si o cerere pentru obtinerea Certificatului de Grefa, pe care l-a obtinut.
"Se certifica de noi.......ca pe rolul acestei Instante, se afla dosarul.......privind...."....avind ca obiect fond funciar
In acest certificat se mentioneaza cele 4 capete de cerere de chemare in judecata ale reclamantului si in plus:
"In subsidiar, avand in vedere preved. Art.13 din legea nr. 18/1991".
Mai departe, se mai specifica in acest certificat, alt articol:
In temeiul preved. Art. 223 alin 3CPC, solicit judecarea cauzei inclusiv in lipsa".
Este acest lucru legal?
Cu acest certificat s-a suspendat alt proces.
Sa inteleg ca o judecatorie, prin certificat, ii spune altei judecatorii, ce legi se aplica in acest dosar si ce are de facut?

Cand intra pe rol un dosar la o judecatorie?
De la data cand s-a facut cererea de chemare in judecata, sau de la data cand s-a verificat, regularizat si aprobat cererea de chemare in judecata?(Art.200 si 201 NCPC)

De unde a stiut Grefierul, care a semnat acest Certificat de Grefa in aceiasi zi cand s-a depus cererea de chemare in judecata, ca acest dosar va fii aprobat, fara sa se specifice termenul?
In cererea acestui certificat reclamanta nu a solicitat sa se dea si termenul de judecata.
Va multumesc
gabi
gabriella222, utilizator
1-Este legal, certificatul de grefa arata ca pe rol e un dosar cu capete de acuzare. 2-Se poate judeca in lipsa la cererea partii.3-Se depune dosarul la registratura instantei unde i se da un numar, apoi se trece la regularizare cf art 200 si urm..Dupa regularizare se fixeaza primul termen.4- Probabil ca judecarea acestui dosar depinde de finalitatea altui dosar aflat pe rol si de aceea s-a cerut suspendarea judecarii primului dosar.
ContSters416386, utilizator