Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Nu vreau sa fiu arestat
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Nu vreau sa fiu arestat

Pe scurt, am spart un site.M-am oferit sa ii ajut pe oameni sa il repare cu conditia sa imi trimita niste bani. A zis ca mai bine ne intalnim si vorbim.Sunt de acord.

Intrebarea mea e : pot crea impreuna cu un avocat un document (intelegere, contract sau cum s-o numi in termeni de specialitate ) prin care cel care semneaza (administratorul siteului) sa fie de acord sa nu ma reclame la politie? Intreb in prealabil sa stiu daca se poate.

Ati spart site-ul, ati adus un prejudiciu si acum solicitati bani pentru a-l repara?!
Eu cred ca ar trebui sa le reparati site-ul fara a le cere bani, ci doar incercand sa obtineti de la ei o declaratie ca nu va vor face plangere la politie/ca nu va vor actiona in instanta.
Nu, doar am intrat pe el.Nu le-am sters nimic, nu le-am adus niciun prejudiciu.Siteul functioneaza normal.Eu doar i-am anuntat sa isi rezolve problemele si m-am oferit sa ii ajut, contra cost.
Cristi097 a scris:

Pe scurt, am spart un site.M-am oferit sa ii ajut pe oameni sa il repare cu conditia sa imi trimita niste bani. A zis ca mai bine ne intalnim si vorbim.Sunt de acord.

Intrebarea mea e : pot crea impreuna cu un avocat un document (intelegere, contract sau cum s-o numi in termeni de specialitate ) prin care cel care semneaza (administratorul siteului) sa fie de acord sa nu ma reclame la politie? Intreb in prealabil sa stiu daca se poate.

pai ia uitati ce spuneati aici...eu cred ca, pentru a primi un sfat pertinent si la obiect, ar trebui sa spuneti adevarul...cam asta cred ca e regula de baza pe un forum de acest gen...ca doar nu suntem la o mica barfa aici ;-)
Ori l-ati spart, ori nu l-ati spart?! Daca nu l-ati spart si nu le-ati creat niciun prejudiciu si va simtiti on the safe side of life, de ce sa mai aveti nevoie de un documentul ca sa nu va reclame cineva la politie?
Cristi097 se vrea hacker etic (spargatori care gasesc vulnerabilitati si in loc sa faca rau anunta proprietarul legitim). Un amanunt esential este ca hackerii etici actioneaza doar cu permisiune prealabila din partea proprietarului sau, uneori, in seriviciul interesului public (de ex. ca jurnalisti), desi si acest lucru este problematic.
tgeorgescu, utilizator