Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal pentru doar 6 luni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal pentru doar 6 luni

Se poate lua prenatal pentru doar 6 luni lucrate inainte de nastere?
Da ,normal asa ar trebui,depinde de criteriile firmei unde esti angajat...
Dreptul de a beneficia de concediu de maternitate nu este conditionat de indeplinirea unor criterii stabilite de angajator.

OUG 158/2005
art.7
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

art.2
(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale şi indemnizaţii de risc maternal.

In speta, daca aveti 6 luni lucrate inainte de nastere veti beneficia de concediul şi indemnizaţia pentru maternitate,