Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea unui PFA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea unui PFA

Buna ziua as dori sa angajez in calitate de S.C. un fost activist P.F.A. care va fi angajat in cadrul unui Contract individual de munca.Cum il angajez daca nu are (evident)decizia de incetare Contract individual de munca?Ii iau in scris pe proprie raspundere ca nu mai lucreaza in calitate de salariat ?
Va multumesc.
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, persoana respectiva poate incheia c.i.m. cu norma intreaga/timp partial cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga, activ sau suspendat.
Nu ati inteles intrebarea....daca dvs ati fi lucrat 3ani ca si persoana fizica autorizata si veniti maine si vreti sa va angajati ca si salariat.Daca dvs nu aveti decizie de incetare CIM pt ca ati lucrat ca si P.F.A. e de ajuns sa va iau o declaratie pe proprie raspundere in loc de decizia de incetare?
Bbya a scris:

...Daca dvs nu aveti decizie de incetare CIM pt ca ati lucrat ca si P.F.A. e de ajuns sa va iau o declaratie pe proprie raspundere in loc de decizia de incetare?

Ce valoare credeti ca are aceea declaratie ?

Unde ati citit dvs ca daca nu exista decizie de incetare a c.i.m. o persoana nu se poate angaja in alta parte ?
E mai mult decat important sa ai aceea decizie de incetare CIm de la locul de munca anterior!si dpdv contabil...
Nu are nicio importanta dpdv contabil acea declaratie mentionata de dvs ... important este declaratia salariatului privind declararea functiei de baza .