Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Despre criptomonezi si legislatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Despre criptomonezi si legislatie

Buna ziua! Imi puteti spune daca au aparut norme juridice si in privinta criptomonezilor precum Bitcoin? Folosirea acestora este legala in Romania ? Si in ce conditii?
~ Conținut șters la cerere ~
Posibil... dar legislatia romaneasca ce spune despre aceste criptomonezi, chiar si despre Onecoin? Citisem ca defapt Bancile si sistemul financiar se tem de astfel de inovatii, le-ar vedea ca pe o amenintare... de asta intreb de cadrul legislativ in care se desfasoara toata treaba... pana la urma este vorba de bani nu e de joaca!
OneCoin s-a gatat. Pe Ruja Ignatova o cauta Interpolul pentru ca a disparut ca magarul in ceata. Fratele ei, Konstantin Ignatov, a fost arestat in SUA si in schimbul usurarii pedepsei a pledat vinovat si a inceput sa-si toarne complicii (se "spovedeste"). El risca 90 ani de puscarie si a cerut protectie drept martor. Sebastian Greenwood a fost arestat in 2018. Mark S. Smith a fost gasit vinovat si risca 50 ani de inchisoare. Avocatii acestui avocat umbla cu tot felul de tertipuri pentru a amana pronuntarea pedepsei.
tgeorgescu, utilizator
Corectura Mark S. Scott in loc de Smith.