Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... sponsorizare persoana fizica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

sponsorizare persoana fizica

Buna seara,

As dori sa stiu daca si in ce conditii poate beneficia de o sponsorizare in scop umanitar o persoana fizica, din partea unei companii aflat pe profit, mai exact pentru o operatie care s-ar efectua in afara tarii.
Buna ziua! Nu se poate acorda sponsorizare si nici mecenat (nu sunt indeplinite conditiile prevazute de lege). In schimb se poate incheia un contract de donatie. Sau se poate gasi o formula de acordare a unui indemnizatii de concediu medical pentru efectuarea operatiei.
Persoana fiizica in cauza nu este angajata a societatii, presupun ca in acest caz nu se pune problema acordariib unei indemnizatii, poate cel mult donatie.
Donatia are statut deductibil sau nedeductibil ? Multumesc !