Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare bani primiti de copii de la parintii din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare bani primiti de copii de la parintii din strainatate

Ce obligatii fiscale au copiii adulti care primesc bani de la parintii lor ce muncesc cu contract permanent intr-o tara UE,unde platesc impozite,asigurari?Trebuie sa ii declare?Si ce vor plati pentru ei?
Nu. Va fi impozitata doar dobanda bancara, daca tineti banii in cont si incatari astfel de venit.
Multumesc mult!