Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 101

O societate a realizat profit in anul 2016 iar in anii precedenti a avut pierdere intr-o valoare ce depaseste cu mult profitul din 2016. In aceasta situatie firma este obligata sa plateasca impozit pe profit pentru anul 2016? Din intocmirea declaratiei 101 rezulta ca ar trebui sa plateasca, desi in balanata de verificare la 31 decembrie 2016,prin programul informatic nu s-a generat impozit pe profit.
Va multumesc.
Buna ziua,
In declaratia 101 trebuie sa treceti pierderea fiscala din anii precedenti.
Daca este mai mic profitul din 2016 decat pierderea nu platiti nimic.
Se poate recupera pierderea pe ultimii 7ani consecutivi.
Diana.