Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite locale - Taxa eliberare certificat atestare ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite locale - Taxa eliberare certificat atestare fiscala

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati, in cazul eliberarii certificatelor de atestare fiscale de catre Primarii exista taxa de eliberare ? Conform care lege sau se achita pe baza hotararii consiliului local ?
Multumesc !
Prin Legea nr 1/2017, au fost eliminate o serie de taxe nefiscale percepute pentru prestarea unor servicii publice.
Incepand cu 1 februarie 2017, au fost eliminate 20 de taxe privind registrul comertului, 8 taxe privind cetatenia, supralegalizarea si eliberarea unor documente , taxa radio, taxa TV, 22 de taxe privind publicarea in Monitorul Oficial, 13 taxe extrajudiciare de timbru, taxa pentru cazierul judiciar, 3 taxe privind apostila, tariful pentru eliberarea pasaportului suplimentar, 25 de taxe consulare, o taxa privind pescuitul, 4 taxe privind sistemul unitar de pensii, taxa pentru cazierul fiscal
Incepand cu 1 februarie 2017, potrivit LEGII nr. 1/2017 persoanele fizice si juridice nu mai datoreaza taxa nefiscale prevazuta prin Ordonanţa Guvernului nr. 39/2015 privind cazierul fiscal – 1 taxă Taxă cazier fiscal – 20 lei
Va mai deranjez, am intrebat de certificat de atestare fiscala eliberat de Serviciul de impozite si taxe, cazierul fiscal ( scris de Dvs) este eliberat de Finante Publice si taxa de eliberare a fost anulat. Multumesc !
Certificatul de atestare fiscală emis de autoritățile locale se eliberează în cel mult 2 zile de la data solicitării și este valabil 30 de zile de la eliberare- art 159, alin 3 cod procedura fiscală
[ link extern ]
Există taxă numai dacă este eliberat în regim de urgență(mai devreme de 2 zile) și dacă este prevăzută în hotărâre de consiliu local.