Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Bună ziua!

Dacă în luna Aprilie voi avea un concediu medical (internare planificată) 7 zile, aceasta având în total 19 zile lucrătoare (20-1 - a doua zi de Paște), îmi poate spune cineva la ce plată să mă aștept ulterior, raportându-ne la un salariu mediu pe ultimele 6 luni de 4400 de lei și la faptul că nu sunt plătitor de impozit? Putem lua în considerare ca bază de calcul pentru contribuțiile de asigurări sociale salariul mediu brut pe țară de 3131 lei.

Mă interesează, practic, ce sumă ar trebui să primesc pentru medical, diferența pentru ce voi lucra mi-o calculez eu.

Mulțumesc anticipat!
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

In cazul dvs, se calculeaza astfel:
- veniturile Brute din 6 luni anterioare = 4400 x 6 = 26400
- nr. zile lucrate din 6 luni anterioare = 21 oct + 21 noi + 20 dec + 20 ian + 20 feb + 23 mar = 125 zile (daca nu aveti absente)
- media zilnica = 26400 : 125 = 211,20
- indemnizatia CM 7 zile = 211,20 x 7 x 75% = 1109
Din aceasta indemnizatie se retine CAS, CASS si somaj.
La CAS este putin diferit, pe perioada CM se calculeaza 10,5% din 35% x 3131 (salariul mediu pe economie) proportional cu numarul de zile de medical ( 7/19).
Bună ziua!

Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Practic, din calculele mele, CAS ar fi cam 115 lei. Somajul e 0,5%, deci 6 lei rotunjit. Iar CASS se plătește acum? Știu că nu se plătea.

O seară frumoasă vă doresc!
Aveti dreptate, indemnizatia de concediu medical nu intra in baza de calcul a CASS de 5,5%.

CAS este 115 lei pentru concediu medical intreaga luna, dvs. ati avut doar 7 zile, deci

CAS = 115 / 20 x 7 = 40 lei

Ajutorul de somaj 0,5% se aplica la venitul realizat pentru orele lucrate plus indemnizatia CM suportata de angajator. (aferenta zilelor lucratoare cuprinse in primele 5 zile calendaristice de concediu medical).
Mulțumesc frumos pentru timpul dumneavoastră!