Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... ,,omis,, de la procedura insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

,,omis,, de la procedura insolventei

Buna seara,
am o nedumerire legata de procedura insolventei, nestiind ce cale anume mai pot sa urmez pentru debitele de la o persoana juridica ce a fost radiata din evidentele ORC ca urmare a unei cereri introductive de faliment initiata de catre debitoarea insasi. Cu alte cuvinte, cea mai scurta procedura ce mi-a fost dat sa o intalnesc, cateva luni si firma cu pricina nu mai exista. Administratorul nu a pus la dispozitia lichidatorului judiciar actele contabile si astfel societatea pe care o consiliez nu a fost notificata pentru a se inscrie la masa credala. A fost sau nu o procedura gestionata cu reavointa, este tardiv a aprecia, despre aceasta noi afland ulterior radierii societatii.
Multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi.
daca s-a dispus radierea de la Oficiul Registrului Comertului este fara echivoc ca aceasta s-a dispus in baza unei hotarari de inchidere a procedurii insolventei, sau ca urmare a hotararii de dizolvare si lichidare simultana. Problema care se pune este sa verificati daca a fost depus un bilant de lichidare si daca au fost sau nu evidentiate datoriile pe care le are firma. Un lichidator nu putea intocmi raportul final fara acte contabile. Incercati sa luati legatura cu lichidatorul pentru a vedea calea urmata pentru lichidare.
faci cerere la instanta si te inscri pe tabloul suplimentar.faci dovada ca ai fost omis adica nu ai fost notificat de executor si dovada cu acte pentru suma datorata.