Forum Discuţii juridice Executare silită poprire cu contestatie
Discuție deschisă în Executare silită

poprire cu contestatie

Buna ziua. in urma neachitarii unui credit am poprire pe salariu. Am facut contestatie la executare de pe data de 7.02. Au trecut 45 de zile si nu am primit nimic. Pe site la judecatorie spune ca " Nu exista informatii". Cam cat dureaza ?In doua luni m-i se termina poprirea si nu am rezolvat nimic. Nu sunt termene de depunere intampinari?
Daca veti avea castig de cauza si se va admite contestatia la executare si se vor desfiinta actele de executare, veti putea solicita intoarcerea executarii silite si returnarea sumelor poprite.
Dureaza vreo 60 zile(aproximativ) Intampinarea se depune de catre partea adversa in 25 zile de cand primeste actiunea dvs prin posta, apoi vi se comunica dvs care trebuie sa raspundeti la intampinare, apoi urmeaza fixarea primului termen.
Multumesc pt. raspuns. Dar as mai avea o intrebare. daca ma aflu in concediu medical de boala obisnuita se mai face poprire?
Teoretic nu potrivit art. 729 NCPC.
În limita a jumatate din cuantumul lor, pot fi urmarite si ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, insa numai pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel. (ART. 729, ALIN 4 din NCPC)