Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire in perioada concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire in perioada concediului medical

Un angajat are poprire pe salariu. Pentru luna in care este in concediu medical, am voie sa nu ii opresc poprirea.
Se aplica art. 728, din Codul de procedura Civila?
sau art 409?
Sunt aplicabile prevederile art.729 C.proc.civ. , si anume : "(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel."