Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza contract vanzare-cumparare

Buna,
Pot avea o "traducere" a clauzei de mai jos?

Promitentul vânzător consimte la înscrierea în cartea funciară a unui drept de ipotecă legală în favoarea promitentului cumpărător pentru neexecutarea promisiunii de a contracta având ca obiect un imobil înscris în cartea funciară, asupra imobilului respectiv , pentru restituirea sumelor plătite în contul acestuia, potrivit art. 2386 pct. 2 Cod civil.

Nu sunt 100% ca pot asimila continutul. Merci
Viitorul cumparartor are asigurata restituirea avansului printr o mentiune in cartea funciara a imobilului respectiv, in cazul in care vanzatorul nu isi respecta promisiunea de a vinde.

E mai ok acum ?
Multumesc,
Dar in acelasi timp, beneficiez de ipoteca legala in temeiul art. 2386 pct. 2 Cod civil, corect?