Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general "contributii sanatate"
Discuție deschisă în Contabilitate în general

"contributii sanatate"

Buna! Stie cineva daca se schimba cota la sanatate la 14% de la 1 Ianuarie 2010;
adica 7% angajator si respectiv 7% angajat. Multumesc!
Cei din conducerea actuala au promis ca nu se va schimba nici o cota in 2010
Dar a promite e u lucru solemn!...iar a te tine de promisiune e o prostie!...si nu se stie niciodata...

:luck:
Am o intrebare deosebit de interesanta :

"In judetul dvs., care este cota contributiei pentru fondul de sanatate care o datoreaza persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independende?"#-o

Pun aceasta intrebare, nu pentru ca nu stiu ce prevede legea, ci pentru ca la Casa de Sanatate din judetul meu, in luna iunie 2009 au modificat sumele datorate prin aplicarea cotei de 6,5% , recalculand totul cu 1 ianuarie 2009.

Exista posibilitatea ca aceasta cota sa fie modifcata printr-un act normativ in anul 2009 din 5.5% in 6.5%, iar modificarea sa se refere strict numai la persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente?

In perioada ianuarie-iunie au aplicat asupra veniturilor din decizile anticipatecota de de 5.5%.
Management Account, Consultant fiscal
Raspuns pt. maccount: Da si la mine in Iasi este aceeasi cota de 6,5% dar numai pt. persoanele fizice.
In practica s-a ivit o controversa in legatura cu cota prevazuta de lege, care trebuie achitata de pers. fizice.Controversa a aparut odata cu intrarea in vigoarea O.U.G nr. 226/2008 privind unele masuri financiar bugetare.
Astfel, inainte de acest act normativ, cota pt. persoanele fizice autorizata, necontroversata era de 6,5%, fiind stipulata de art. 257 alin. (2) lit. b) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.
Prin O.U.G. nr.226/2008 s-a modificat cota incepand cu 1 ianuarie 2009 la 5,5%, precizandu-se insa expres ca este vorba despre cota datorata de angajat.
Aceasta situatie a adus confuzii si in randul caselor de sanatate, venind ulterior cu recalcularea retroactiva in baza cotei de 6,5%.
Pana la clarificarea legislativa a problemei ramanem vulnerabili, daca aplicam cota redusa.
Sper ca nu ma-m lungit prea mult si va-ti lamurit oarecum:luck:. O zi buna!

LEGEA INAINTE DE MODIFICARE -varianta consolidata la data de 8 decembrie 2008

Text extras din: Lege nr. 95/2006 - privind reforma în domeniul sanatatii@
Art. 257. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decât cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se încadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate în mod individual si/sau într-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e), alin. 21 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

si ORDONANTA DE URGENTA

Text extras din: Ordonanta de urgenta nr. 226/2008 - privind unele masuri financiar-bugetare

urmeaza:
a) 5,5% pentru cota datorata de angajat, prevazuta la art. 257 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;

LEGEA INAINTE DE MODIFICARE -varianta consolidata la data de 1 IANUARIE 2009 - asa cum apare in softurile legilative....

Text extras din: Lege nr. 95/2006 - privind reforma în domeniul sanatatii@

Art. 257. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de5,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decât cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se încadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate în mod individual si/sau într-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e), alin. 21 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

Veniturile asimilate salariilor se pot obtine si de persoane care nu au calitatea de angajat.....Ce cota datoreaza la sanatate????

Ce cota de sanatate se plateste entru asiguratii de la litera , d,e??
Statul cat vireaza pentru someri si cat pentru pensionari?
O.U.G.nr.226/2008 se refera veniturile din salarii....:hm:
Art. 1
(1) Pentru anul 2009, cotele de contributii pentru asigurarile de sanatate, prevazute de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) 5,5% pentru cota datorata de angajat, prevazuta la art. 257 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) 5,2% pentru cota datorata de angajatori, prevazuta la art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) 10,7% pentru cota datorata de persoanele prevazute la art. 259 alin. (6) din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Cotele prevazute la alin. (1) se aplica incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009.

Si pt. litera d si e cred:
Art. 5
Pentru plata drepturilor cuvenite pe anul 2009, cheltuielile pentru transmiterea si achitarea drepturilor finantate din bugetul asigurarilor sociale de stat si a drepturilor finantate din bugetul asigurarilor pentru somaj se stabilesc prin aplicarea coeficientului de pana la 1,03% asupra sumelor virate si se suporta din bugetele din care se finanteaza drepturile respective.