Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programare concedii de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programare concedii de odihna

Concediu de odihna poate fi conditionat a fi programat intr-o anumita perioada a anului doar pentru unii dintre salariati - nu pentru toti ?
Programarea CO se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator pentru toti salariatii.

Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz.