avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programare concedii de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programare concedii de odihna

Concediu de odihna poate fi conditionat a fi programat intr-o anumita perioada a anului doar pentru unii dintre salariati - nu pentru toti ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:57, 24 Martie 2017
Programarea CO se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator pentru toti salariatii.

Art.144 C.mun.
...
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna. MariPatrick MariPatrick Buna,ma confrunt cu următoarea problemă. Lucrez in sistemul de sanatate cu ture de zi si noapte. La planificarea pentru concediul de odihna pe anul 2020 am ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna Iulian ilie Iulian ilie Bunaziua! As dori sa stiu daca angajatorul ma poate obliga sa imi iau toate zilele de concediu de odihna numai in perioada cand vrea..fara drept sa pot lua si ... (vezi toată discuția)