Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresat de organ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresat de organ...

Buna ziua , am nevoie de un sfat de la voi care sunteti in pas cu legea, va rog sa imi spune-ti unde mai exact ma duc sa fac plangere? Am fost incatusat din parerea ca sunt cel mai mare infractor dar am 70 de kile fleasca si cu televizor ,se trimite 6 politisti la gazda unde stau, bun eu fiind foarte beat ..mam zbatut...vu toate ca au apucat sa imi puna catusile am lovit cu politai din greseala si cu toate astea au inceput sa ma bruscheze..am numai semne pe fata si piept ..am fost tinut cu piciorul pe cap pe asfalt a vazut tot blocul si tot cartierul ....in loc dupa ce mau luat cu catusile sa ma duca la sectie ..ei sau mai si distrat pe seama mea...va rog dati mi un sfat chiar daca nu prea merit...in fine si incostien vreau sa spun si ce mia zis si vecinii sau comportat ca cel mai mare infractor ba chiar am dureri mari de splina si imi amorteste mana stanga si degetul de la mana clar sa mai zis ca la cat am dat la rate ca mai nou ma tinut si la cusca si legat toata ziua.
Dacă aveau dreptul sa va ridice aveau dreptul sa folosească forța dacă va opuneți.

Dacă ați lovit polițist poate e mai bine sa nu faceți plangere.
De aceea va și dor toate...

Plângerea o puteți depune la sectia de politie unde s-au întâmplat evenimentele.

Politia poate folosi forța în anumite împrejurări.
Mergeți la comandant ca sa va explice ce s-a întâmplat și de la ce a pornit totul.
buna domnule avocat ,

politia abuzeaza populatia , si le incarca drepturile fundamentale pentru ca populatia este saracita de guvern si nu isi permite sa stea prin tribunale sa se judece cu organele , sau sa plateasca pe cineva ca dumneavoastra .

nici o lege nu le da voie la politisti sa priveze omul de libertate fara mandat , sa stea cu piciorul pe fata omului sau sa ii puna catuse , mai ales ca acest cetatean se afla intro stare avansata de ebrietate , ceea ce rezulta ca acei nemernici de politisti au abuzat un om cu handicap .

sa ii rupa mainile cu catusele si sa ii dea cu sutul in splina , vi se pare ca asa trebuie incurajata politia ?

oare mai suntem o tara libera si democrata ? oare am fost vreodata cu asa tip de aparatori care instiga violenta si ura ?

mma bucur ca sunteti online si imi cititi postare , maine sigur nu sa sa mai fie

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dacă aveau dreptul sa va ridice aveau dreptul sa folosească forța dacă va opuneți.

Dacă ați lovit polițist poate e mai bine sa nu faceți plangere.
De aceea va și dor toate...

Plângerea o puteți depune la sectia de politie unde s-au întâmplat evenimentele.

Politia poate folosi forța în anumite împrejurări.
Mergeți la comandant ca sa va explice ce s-a întâmplat și de la ce a pornit totul.

Nu ati inteles ce am zis.
Este adevarat insa ca saracia naste abuzuri si o stiu mai bine ca dvs.
Este bine sa stiti ca oamenii aleg indirect guvernul prin votul sau.

Dvs. nu stiti cum este cu drepturile fundamentale.
Daca credeti ca un cetatean are dreptul de a folosi forta impotriva organelor de ordine si apoi sa invoce drepturi si libertati fundamentale va aflati in mare eroare.
Politia nu se manifesta in mod violent decat daca are ceva la baza si actioneaza in baza legii.
Nu incercati sa creati ideea ca in Romania este anarhie si politia bate oamenii pe strada ca sa isi justifice activitatea politieneasca.

Ati mai scris niste aiureli prin care recomandati sa se procedeze intr-un mod in care omul ajungea la inchisoare cand putea sa scape lejer.
Incercati sa va abtineti de la sfaturi daca nu va pricepeti deloc pentru ca faceti rau si nu bine celor carora le dati daca le vor urma...evident...

E bine sa stiti ca politia poate folosi forta si atunci cand nu este neaparat vorba de un mandat de arestare.
Sunt situatii in care ordinea publica prevaleaza fata de drepturile individuale.
Fara a se cunoaste situatia concreta nu puteti trage nicio concluzie.
Mai este bine sa stiti ca in cazul in care un cetetean se afla in stare de ebrietate avansata si face scandal public politia are dreptul de a interveni pentru a face sa inceteze aceasta stare de pericol public.

E bine sa stiti ca pentru infractiunea de ultraj se ajunge la inchisoare cu executare chiar de la prima abatere ca regula generala.

Puteți indica legea in care poliția poate folosi violenta ?
Se imobilizeaza persoana.
Imobilizarea unei persoane se poate face si cu forta.

Eu lucrez pe asa ceva printre altele.
Legile sunt multe si scopul meu nu e sa indic legi pe forum ci numai atunci cand ma judec...

Cautati si veti gasi.
Ar fi bine sa credeti ce spun eu...ca stiu cu mult mai bine decat dvs. si legea si ceea ce se intampla in Romania...