Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator / Reprezentant legal - numire manager
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator / Reprezentant legal - numire manager

Buna ziua.

As vrea sa aflu daca la semnarea unui CIM pentru funcția de manager este necesară semnătura administratorului unei societăți sau CIM poate fi semnat și de reprezentantul legal al acestui din partea societății.
Am găsit în legea societăților comerciale că numirea și revocarea unui director de face de către administrator sau consiliul de administrație și că acesta atribuție nu poate fi delegată către directori (director general). Este valabil și pentru persoane care sunt reprezentat legal al administratorului?

Mulțumesc
~ Conținut șters la cerere ~
SRL, în CIM este formularea societatea ... reprezentată legal prin YYY (administratorul din Belgia). Dar la semnătura din partea societății este trecuta o alta persoana reprezentant legal din România.
De asemenea pe decizia de încetare am același chestiune : domnul YYY administrator al ... Decid... cu ducerea la îndeplinire a prezentei decizii se împuternicește ... având funcția de reprezentant legal.
Este in regula această împuternicire a persoanei din România că reprezentant legal cu scopul de a semna desfacerea CIM manager?
Mulțumesc
irina_trusca, utilizator
De asemenea am o curiozitate: in cazul SA conform legii să înțeleg că directorul general nu are voie să numească sau să revoce un alt director din funcție, acest lucru este făcut de consiliul de administrație?
Mulțumesc
~ Conținut șters la cerere ~