Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere promotionala la marfa din magazin
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere promotionala la marfa din magazin

Buna ziua !

Am si eu o nelamurire, in priviinta inregistrarii in contabilitate a reducerilor de pret pentru marfa la pret de vanzare cu amanuntul.

Ca de exemplu daca ai doua produse 1 suc la 3 lei si 1 pachet de biscutiti la 2 lei , si le ai inregistrate in Nir la valorile respective , si apoi doresti ca sa faci pachete promo si sa le vinzi la pretul de 4 lei 1suc+biscuiti.

Sau trebuie inregistrata separat in nir , la pretul de 3 lei sucul ce-l vinzi in mod normal si la pretul de 2 lei sucul ce-l vinzi in promotie.

Little help please :">

Multumesc!
Nu este precizat in nici o reglementare legala situatia dvoastra.
Totul depinde de modul de operare in casa de marcat.
Daca treceti fiecare produs in casa de marcat, adica suc 1 buc si biscuiti 1 buc, atunci trebuie sa faceti PV de reducere pt unul dintre produse cu 1 leu astfel incit totalul sa fie 4 lei.
Daca treceti la produse "pachet promotional" atunci ar trebui sa faceti pv de modificare pt cele 2 produse la pret nou 0 si de obtinere a acestor pachete la pret de 4 lei. La fel cind desfaceti produsele si le vindeti iar la bucata.