Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperarea prejudiciului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperarea prejudiciului

Mi se poate imputa un prejudiciu bănesc pentru o muncă pe care am prestat-o deși nu aveam calificarea profesională necesară? Dacă angajatorul constată că s-a produs un prejudiciu de această natură, împotriva cui se poate îndrepta pentru recuperarea acestuia ?
Daca ati prestat acea munca si ati creat un prejudiciu, atunci vi se poate solicita/imputa contravaloarea acestuia.

Art. 254 C.mun.
(1) Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
(2) Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora sau de alte cauze neprevazute si care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul normal al serviciului.
(3) In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.