Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva 0 pentru locuinte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva 0 pentru locuinte

Bună ziua,
M-ar interesa sa știu dacă s-a scos pana la urma tva-ul de 5% la achiziționarea primei case. Pe toate site-urile scrie ca s-a scos dar nu apare nicio lege, niciun articol sa îmi pot da seama dacă e oficial sau nu.
Cota redusă de TVA de 5 % continua sa fie aplicabila pentru vânzările de locuințe care îndeplinesc anumite caracteristici - a se vedea art 291 alin 3 din Codul fiscal. Sunt foarte multe categorii de locuințe ce nu beneficiază de Cora redusă de TVA de 5% si li se aplica cota de 19%. Nu exista in acest moment cota redusă de 0% pentru livrarea de locuințe.
Răspunsul anterior e valabil pentru construcții noi. Pentru celalte categorii de construcții conform art 292 (2) lit f) cod fiscal se aplica regimul de scutire de taxa pe valoare adăugată.