Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... VENIT OBTINUT IN SUEDIA
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

VENIT OBTINUT IN SUEDIA

Buna ziua as dori sa va intreb cum as putea eu din Romania sa aflu ce venituri are fostul meu sot in Suedia(pt stabilirea pensiei de intretinere a copilului care este 25% din venitul realizat de acesta) atata timp cat cunosc domiciliul acestuia si C.N.P.-ul lui suedez.Mentionez ca el refuza sa-mi comunice locul lui de munca si ce venituri are si ca in acest monent imi plateste 25%din salariul ninim pe economie care este la noi in tara,adica 170ron.
Stimata doamna , deschideti actiune de majorare a pensiei pentru minor , solicitati instantei (daca sotul este Suedez) sa faca adresa prin Ambasada Suediei la Bucuresti si sa solicite datele privind fisa fiscala a acestuia.

[ link extern ]
Am avut un caz similar, insa am obtinut raspunsul Ambasadei privind salariul mediu in Suedia .

Cu stima,
C.A. Tamara Lenz , Avocat
O eventuala cerere de majorare a pensiei de intretinere va fi respinsa de catre instanta datorita faptului ca instanta i-a acordat deja 25% din venituri, adica plafonul maxim prevaut de legiuitor ca obligatie de intretinere pentru un copil.
Investiti hotararea cu formula executorie. O treduceti in limba suedeza si o apostilati, luati legatura cu un avocat din Suedia pentru recunoasterea si punerea in executare a hotararii.
m_ella2005 a scris:

O eventuala cerere de majorare a pensiei de intretinere va fi respinsa de catre instanta datorita faptului ca instanta i-a acordat deja 25% din venituri, adica plafonul maxim prevaut de legiuitor ca obligatie de intretinere pentru un copil.
Investiti hotararea cu formula executorie. O treduceti in limba suedeza si o apostilati, luati legatura cu un avocat din Suedia pentru recunoasterea si punerea in executare a hotararea

Doamna este interesata sa fie calculata aceasta pensie de 25% exact din venituri ( astfel cum bine precizati dvs) si nu la salariul minim pe economie din Romania..

C.A. Tamara Lenz , Avocat
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri dar nu mai inteleg nimic,sunt total derutata.In consecinta ce trebuie sa fac?????
:-/ :help:
Ar trebui sa procedati exact cum v-a sfatuit Tamara fiindca are experienta si stie ce spune!=D>