Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA persoane fizice pentru tranzactii imobiliare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA persoane fizice pentru tranzactii imobiliare

Buna ziua.
In 2014 am incheiat 4 tranzactii imobiliare si am inceput-o pe cea de-a 5-a, ultima avand finalizarea in 2015. Suma totala a tranzactiilor a fost 760.000 Ron. Nu am mai avut pana atunci, si nici dupa, alte vanzari.
Deoarece nu activez in domeniu, nu am stiut ca eu, ca persoana fizica, pot ajunge sa platesc TVA pe tranzactii imobiliare. Nimeni nu mi-a spus absolut nimic, nici un notar. Asa cum am platit impozitul, tot asa puteam plati si acest TVA.
In urma unei verificari facute de Anaf in 2016, a rezultat ca am de plata TVA in valoare de 70.000 Ron si trebuie sa ma declar platitor de TVA.
As vrea sa stiu, daca se poate:
1. Care sunt criteriile dupa care se stabileste aceasta cota de TVA pentru persoane fizice ?
2. Din acel moment trebuie sa ma declar platitor de TVA, indiferent daca fac o tranzactie ocazional, in urmatorii 3 ani, spre exemplu?
3. Cum “se pornesc” aceste controale?... Se autosesizeaza ANAF-ul din oficiu, sau este sesizat de o persoana / institutie (notar, fisc vanzator sau cumparator, etc.)?
Va multumesc anticipat pentru amabilitatea de a ma ajuta sa inteleg ce se intampla in stufarisul acesta legislativ.

Nu este treaba notarului sa va intrebe cate tranzactii ati facut pana atunci si ce valoare au avut acestea.

ANAF v-a gasit imediat dupa raportarile facute de notari.

Daca valoarea tranzactiilor intr-un an depaseste 220.000 lei, trebuie sa va inregistrati ca platitor de TVA. Inregistrarea se face luna urmatoare dupa ce s-a depasit acest plafon.

Daca intr-unul din anii urmatori realizati tranzactii sub 220.000 lei, atunci va puteti retrage de la a fi platitor de TVA.
Va multumesc pentru raspuns.
O zi buna!