Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... necorespundere profesionale - URGENT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

necorespundere profesionale - URGENT

Daca un salariat TREBUIE dat afara ptr necorespundere profesionala cum tb procedat?are dreptul la somaj?
Art. 61. [cazurile concedierii pentru motive subiective]
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în următoarele situaţii:
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
Puteti sa-i faceti o decizie pentru necorespundere profesionala, dar nu are dreptul la somaj. Este motiv care tine de persoana salariatului, ori pentru a beneficia de somaj trebuie sa existe motiv care nu tine de persoana salariatului.
Procedura pentru concediere pe motiv de necorespundere profesionala este prevazuta la art. 63 (2) din Codul Muncii si detaliata la art. 77 din CCMUNN.
In acest caz salariatul are drep la preaviz de 20 zile lucratoare (art. 73 din Codul Muncii; art. 74 (2) si (3) din CCMUNN.
Succes!
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
Daca un salariat TREBUIE dat afara ptr necorespundere profesionala cum tb procedat?are dreptul la somaj?

Cum se concretizeaza, in situatia dvs., aceasta necorespundere profesionala?
AngiF:
1. Concedierea ca art.61, lit.d) din Codul muncii nu este imputabila salariatului si permite primirea indemnizatieie de somaj.
2. Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4), art.31(4.1), din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare;
Cum se concretizeaza, in situatia dvs., aceasta necorespundere profesionala?

Intrebarea este foarte buna, deoarece Codul Muncii face o clasificare in cazul concedirilor in: motive care tin de persoana salariatului si motive care nu tin de persoana salariatului.
Dar tot Codul Muncii face o clasificare in motive imputabile si neimputabile salariatului.
Urmatoarele motive sunt neimputabile:
- concedierea pentru inaptitudine fizicasi/sau psihica;
- concedierea pentru necorespundere profesionala;
- concedierea salariatului pensionabil;
- concedierea pentru motive economice (care poate fi individuala sau colectiva).
Cum dovediti D-voastra ca angajator ca nu corespunde profesional? Poate, datorita retehnologizarii ar fi trebuit sa-l trimiteti la o calificare, specializare profesionala, asa cum cere Codul Muncii.
Tinand seama de motivele imputabile si neimputabile revin la cele spuse de mine mai sus: Somajul se acorda acelor persoane la care li se desface contractul de munca din motive neimputabile lor.
art.61 lit.d din codul muncii,cand primesti decizia ce sanse ai in justite
lyt, utilizator