Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... 2% de catre pensionari
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

2% de catre pensionari

Buna seara,
Se pot redirectiona 2% din impozit de catre pensionari?
Va multumesc.
Da, cf Cod fiscal:

CAPITOLUL VI
Venituri din pensii

Art. 102. - Acordarea dreptului contribuabilului de a dispune asupra destinaţiei unei sume din impozit
(1) Contribuabilii pot dispune asupra destinaţiei unei sume reprezentând până la 2% din impozitul stabilit la art. 101 alin. (11), pentru susţinerea entităţilor nonprofit care se înfiinţează şi funcţionează în condiţiile legii, unităţilor de cult, precum şi pentru acordarea de burse private, conform legii.
Si in completarea raspunsului de mai sus, aveti la adresa urmatoare formularul valabil in acest an si aveti acolo spatiul rezervat pentru cazul dumneavoastra [ link extern ]
Da, daca pensia lor a fost impozitata - pensiile mai mari de limita prevazuta in Codul Fiscal au fost impozitate pentru partea ce depasea acel plafon, si 2% din impozitul pe venit astfel perceput de stat pe venitul din pensie in 2016 poate fi in 2017 redirectat de pensionarul in cauza catre un ONG prin formularul 230...