Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma neplatitoare de tva cumpar utilaje agricole din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma neplatitoare de tva cumpar utilaje agricole din UE

Buna ziua

am o firma neplatitoare de tva si as vrea sa cumpar niste utilaje agricole din uniunea europeana cu factura externa fara sa mai platesc tva-ul. Se poate?
Depinde de la cine le achiziționați. Dacă furnizorul este înregistrat în scopuri de TVA (și bănuiesc că așa e), vă va factura vânzarea inclusiv cu TVA.

Eventual, încercați să vă înregistrați în scopuri de TVA în țară, prin opțiune, și atunci veți putea aplica taxarea inversă la achiziție, fără să mai fiți nevoit să achitați TVA aferentă utilajelor. Evident, ulterior, veți colecta TVA și vărsa la bugetul de stat pentru livrările/ prestările de servicii pe care le veți face.