Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de acomodare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de acomodare

Buna ziua. Unde trebuie sa ma adresez pentru ca angajatorul nu vrea sa imi suspende contractul de munca pentru a beneficia de concediu de acomodare in urma adoptiei cf legii. Am vb la ITM si mi-au spus ca nu tin de ei. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Multumesc.
Legea273/2004
art.106
(1) Angajatorul are obligaţia de a aproba concediul prevăzut la art. 50.
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu pe perioada concediului prevăzut la art. 50, cu excepţia concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare, a falimentului angajatorului sau a desfiinţării acestuia, în condiţiile legii.
(3) Nerespectarea de către angajator a prevederilor alin. (1) constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei.
(4) Constatarea contravenţiei prevăzute la alin. (3) şi aplicarea amenzii corespunzătoare se fac de către persoanele împuternicite în acest sens din cadrul Inspecţiei Muncii.

Prin urmare, sesizati Inspectia Muncii.
[ link extern ]