Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare drepturi mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare drepturi mostenire

Buna ziua tuturor,
Adresez o intrebare celor in masura sa ma sfatuiasca in urmatoarea privinta: tatal meu a decedat acum 5 luni. Dimpreuna cu fratele meu si mama mea, dorim sa dezbatem mostenirea pt. casa, locul de veci si niscaiva pamant. Eu si fratele meu planuiseram sa cedam toate drepturile noastre mamei, insa am aflat ieri - din surse destul de credibile - cum ca nu se poate. Ca poate se pot ceda aceste drepturi doar intre rude de acelasi grad (eu fratelui / viceversa) sau "la vale" (eu nepotilor mei sau fratele meu copiilor mei). Imi puteti confirma acest lucru?
Intr-o ordine de idei similara un notar ne-a informat ca mamei ii va reveni o treime din masa succesorala iar mie si fratelui 2/3. Mi se pare nitel pe dos dar daca asa e legea, imi puteti, va rog, confirma?
Cu multumiri,
Mirela
@sile2011, nu se pune problema ca ati fi impertinent, insa sunteti slab informat.
Mama din discutia de mai sus, nu este ruda cu defunctul, ci este sot supravietuitor, asa incat poate veni la mostenire impreuna chiar si cu rudele din clasa a IV-a, asa cum s-a scris.

P.s. nu va sterg mesajul doar pentru ca ma astept sa intelegeti ceva pozitiv din ce este mai sus
De ce vreți să faceți ceea ce vreți să faceți?

Există vreun motiv serios sau vreți să vă încurcați viața și nu știți cum? :)

Dezbateți succesiunea și rămâneți în indiviziune cu mama până decesul ei că e mai sănătos.

De ce să donați mamei!? Aveți copii! Imi pare că vreți să vă încurcați nu numai viața dvs., dar și pe a lor.

Fără o motivație ....zdrobitoare, mie mi se pare aberant ceea ce vreți să faceți.

In primul rând, nu exista renuntare "in favoarea". Faptul ca ati ramas unic mostenitor este doar efectul renuntarii bunicii. Daca ati fi avut un frate, cota bunicii s-ar fi impartit in mod egal.
In al doilea rand, situatiile sunt diferite.
In cazul dvs exista un testament si apoi bunica e sotia supravietuitoare care renunta.
In speta de mai sus, se pune problema sotului supravietuitor acceptant, care vine in concurs cu diferite clase de mostenitori.
Sotul nu e ruda cu defunctul. Ca daca erau rude, nu se mai căsătoreau :) Si nu face parte din nici o clasa de mostenitori.
Art. 406 Noul cod civil Rudenia în linie dreaptă sau colaterală Dispoziţii generale
Categorie: Noul Cod Civil actualizat 2017 - Legea 287/2009

CAPITOLUL I
Dispoziţii generale

Art. 406

Rudenia în linie dreaptă sau colaterală

(1) Rudenia este în linie dreaptă în cazul descendenţei unei persoane dintr-o altă persoană şi poate fi ascendentă sau descendentă.

(2) Rudenia este în linie colaterală atunci când rezultă din faptul că mai multe persoane au un ascendent comun.

(3) gradul de rudenie se stabileşte astfel:

a) în linie dreaptă, după numărul naşterilor: astfel, copiii şi părinţii sunt rude de gradul întâi, nepoţii şi bunicii sunt rude de gradul al doilea;

in concluzie la mostenire dupa sotul decedat vine la mostenire copii si sotul supravietuitor.
deoarece sunt rude gradul I.
daca copii renunta la mostenire, da declaratie la notar de renuntare , partea lor revine la ceilaltii.
in cazul acesta sotiei.
am intrebat in Braila la 3 notarii, si mi-a confirmat cele spuse.
in schimb in Braila, notarii iti spun ca sa acceptii si apoi sa le donezi partea, ca in cazul in care mai are bunuri imobile sa fii chemat la succesiune si sa acceptii sau nu.
deci nu este o fabulatie de a mea.
o zi buna
P.S. de citit
[ link extern ]
sile2011, utilizator
sile2011 a scris:

(1) Rudenia este în linie dreaptă în cazul descendenţei unei persoane dintr-o altă persoană şi poate fi ascendentă sau descendentă.

(3) gradul de rudenie se stabileşte astfel:

a) în linie dreaptă, după numărul naşterilor:

Așa și!?

Cum ați ajuns la concluzia că soții ar fi rude? V-ați dat brusc seama că pe dvs. v-a născut nevasta!? Sau, mai rău, că ați născut-o dvs. pe ea.? Sau cum, mama Gaia, puteți copia texte de lege fără să gândiți măcar o clipă.

Soții nu sunt rude! Fiindcă soțul n-a descins pe lume printr-același loc pe unde au venit și copiii lui! Semăna, dar era altul. De-aia!
E mai limpede așa?

Dumnezeule mare! Ce am ajuns să argumentez. Mintea umană a evoluat, într-adevăr. De la dinozauri la gușteri! Daca nu mai e în stare să priceapă nici atâta lucru...
romascanu, moderator