avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... politist lenes
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

politist lenes

pe la inceputul anului am facut o plangere penala. Prejudiciul este destul de mare (vreo 50.000 euro). S-a deschis dosar penal la parchet (mi s-a comunicat) dar politistul de caz nu a mai facut absolut nimic in dosar. Toate infirmatiile pe care le are adunate sunt furnizate tot de mine. Si acum nu imi mai raspunde nici la telefon. Ce cai legale pot parcurge pentru a primi macar un raspuns oficial privind stadiul in care se afla ancheta si, poate, sa grabesc lucrurile, daca ar fi posibil.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mavericu , utilizator 22:17, 23 Septembrie 2009
Interesati-va si la parchet, la procurorul care a dispus inceperea urmaririi penale, si sigur veti afla ceva, daca nu noutati, macar veti sti ca ati incercat:)
Puteti formula in scris, sistematic, cereri pentru a vi se comunica stadiul lucrarilor la respectivul dosar sau/si puteti sa va angajati un aparator care sa urmareasca ,"insistent", desfasurarea cercetarilor; puteti intra in audienta la Primul Procuror al respectivului Parchet...:bow:
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ma mir, fiind vorba de o suma asa mare...parca se blocheaza domnii politisti si uita ce trebuie facut. Eu sunt de parere sa mergeti in audienta la procurorul care instrumenteaza cauza sau sa faceti o cerere scrisa depusa prin registratura si sa solicitati raspuns in termen legal. Daca vreti sa mergeti si mai departe feceti un memoriu catre Procurorul General al Romaniei si / sau catre Ministrul Justitiei (la Comandantul Politiei chiar nu merita deranjul). Insa la noi in tara lucrurile se intampla cand doresc cei care detin puterea sa se intample si niciodata in alte cazuri! ;)
Ultima modificare: Vineri, 18 Septembrie 2009
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Eu sunt de parere ca ar trebui sa mergeti intai in audienta la comandantul unitatii de politie unde lucreaza acel politist! Abia dupa aceea sa mergeti la Parchet la procurorul care instrumenteaza cazul sau/si la primul procuror!B-)
robertsega32 a scris:

pe la inceputul anului am facut o plangere penala. Prejudiciul este destul de mare (vreo 50.000 euro). S-a deschis dosar penal la parchet (mi s-a comunicat) dar politistul de caz nu a mai facut absolut nimic in dosar. Toate infirmatiile pe care le are adunate sunt furnizate tot de mine. Si acum nu imi mai raspunde nici la telefon. Ce cai legale pot parcurge pentru a primi macar un raspuns oficial privind stadiul in care se afla ancheta si, poate, sa grabesc lucrurile, daca ar fi posibil.
Multumesc


Eu cred ca varinata angajarii unui avocat v-ar ajuta mai mult.
Cererile trebuie motivate intr-un fel care sa starneasca atentia si un avocat in mod sigur ar putea sa o faca mai bine decat dvs.
Daca inculpatul este liber procedura este mai lenta.
Au multe cauze cu arestati si acolo graba este mare.

Oricum procesul se va intinde in timp cca 2 ani daca inculpatul vrea sa tergiverseze procesul in faza de judecata.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Vineri, 18 Septembrie 2009
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Permis retinut in urma unui accident balanionut balanionut In 2010 in august am facut un accident. In procesul verbal au zis ca e vina mea si mi-au retinut permisul. Cand a avut loc eu am fost transportat la spital si ... (vezi toată discuția)
Ce e de facut cu plangerea penala. nimar nimar Buna ziua, Acum aproximativ 40 de zile s-a depus PLANGERE PENALA PENTRU INCEPEREA URMARIRII PENALE impotriva reprezentatilor unei societati pe actiuni ... (vezi toată discuția)
Memoriu - politie sau procuror? xuser xuser Unde este mai recomandat sa las un \"memoriu\" pentru un dosar penal aflat in faza de \"urmarire penala\", la politie sau la procuror?! Ma refer la un ... (vezi toată discuția)