Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... politist lenes
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

politist lenes

pe la inceputul anului am facut o plangere penala. Prejudiciul este destul de mare (vreo 50.000 euro). S-a deschis dosar penal la parchet (mi s-a comunicat) dar politistul de caz nu a mai facut absolut nimic in dosar. Toate infirmatiile pe care le are adunate sunt furnizate tot de mine. Si acum nu imi mai raspunde nici la telefon. Ce cai legale pot parcurge pentru a primi macar un raspuns oficial privind stadiul in care se afla ancheta si, poate, sa grabesc lucrurile, daca ar fi posibil.
Multumesc
Interesati-va si la parchet, la procurorul care a dispus inceperea urmaririi penale, si sigur veti afla ceva, daca nu noutati, macar veti sti ca ati incercat:)
Puteti formula in scris, sistematic, cereri pentru a vi se comunica stadiul lucrarilor la respectivul dosar sau/si puteti sa va angajati un aparator care sa urmareasca ,"insistent", desfasurarea cercetarilor; puteti intra in audienta la Primul Procuror al respectivului Parchet...:bow:
Nu ma mir, fiind vorba de o suma asa mare...parca se blocheaza domnii politisti si uita ce trebuie facut. Eu sunt de parere sa mergeti in audienta la procurorul care instrumenteaza cauza sau sa faceti o cerere scrisa depusa prin registratura si sa solicitati raspuns in termen legal. Daca vreti sa mergeti si mai departe feceti un memoriu catre Procurorul General al Romaniei si / sau catre Ministrul Justitiei (la Comandantul Politiei chiar nu merita deranjul). Insa la noi in tara lucrurile se intampla cand doresc cei care detin puterea sa se intample si niciodata in alte cazuri! ;)
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Eu sunt de parere ca ar trebui sa mergeti intai in audienta la comandantul unitatii de politie unde lucreaza acel politist! Abia dupa aceea sa mergeti la Parchet la procurorul care instrumenteaza cazul sau/si la primul procuror!B-)
robertsega32 a scris:

pe la inceputul anului am facut o plangere penala. Prejudiciul este destul de mare (vreo 50.000 euro). S-a deschis dosar penal la parchet (mi s-a comunicat) dar politistul de caz nu a mai facut absolut nimic in dosar. Toate infirmatiile pe care le are adunate sunt furnizate tot de mine. Si acum nu imi mai raspunde nici la telefon. Ce cai legale pot parcurge pentru a primi macar un raspuns oficial privind stadiul in care se afla ancheta si, poate, sa grabesc lucrurile, daca ar fi posibil.
Multumesc

Eu cred ca varinata angajarii unui avocat v-ar ajuta mai mult.
Cererile trebuie motivate intr-un fel care sa starneasca atentia si un avocat in mod sigur ar putea sa o faca mai bine decat dvs.
Daca inculpatul este liber procedura este mai lenta.
Au multe cauze cu arestati si acolo graba este mare.

Oricum procesul se va intinde in timp cca 2 ani daca inculpatul vrea sa tergiverseze procesul in faza de judecata.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat