Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cotizatia la CAS, CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cotizatia la CAS, CASS

Buna ziua,
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat la problema cu care ma confrunt.
Lucrez de cativa ani intr-o firma din alt judet cu contract de munca.La o analiza a stagiului de cotizare la CAS,am observat ca sunt cateva luni in care nu s-a platit de catre firma cotizatia pentru CAS,CASS ,etc
Cum se poate rezolva problema?Firma poate plati retroactiv pentru lunile restante ?
Daca nu se rezolva pe cale amiabila ce ar trebui sa fac(sesizare catre ITM sau in Instanta?)Ce sanse sunt ca sa pot recupera lunile respective .Mentionez ca lunile nu sunt consecutive ci cate 1,2 sau 3 luni .Multumesc anticipat!
Anapmaria, utilizator
Primul pas ar fi sa solicitati o adeverinta de la firma respectiva, precum si documetele justificative de plata a contributiilor pe lunile in cauza (poate este doar o eroare de sistem la CAS, situatie des intalnita).
Daca se dovedeste ca firma a retinu, dar nu a virat contributiile solicitati in scris acest lucru (cerere in dublu exemplar cu nuar de inregistrare luat de la secretariat). Puteti sesiza Inspectia Muncii cu privire la acest lucru. Se poate actiona in instanta firma pentru neplata acestor contributii.
Multumesc !O seara excelenta!
Anapmaria, utilizator
Cu multa placere