Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... folosinta abuziva teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

folosinta abuziva teren

Buna , mama mea detine un teren extravilan arabil pe care nu il cultiva.
Am observat insa ca terenul este actualmente lucrat fara consimtamantul proprietarului de catre o firma care a arendat majoritatea terenurilor din zona (inxlusiv cele din jurul terenului mamei mele). ce as putea sa fac?
Puteti fo4rmula plangere prealabila ptr.infractiune de tulburare de posesie(art.256NCP)
Sa cereti sa va plateasca arenda si sa intocmiti un contract daca nu exista deja si nu stiti de el.Plangerea la parchet dureaza cca. 1 an.:(