Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sustituire Profesor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sustituire Profesor

Este posibil substituirea unui profesor, cadru didactic doar in baza semnaturilor parintilor si a elevilor?
Nu. Cadrul didactic nu este numit in acel post de parinti ci doar de inspectoratul scolar....dupa sustinerea unui examen.
Rodica Ciobanu, Avocat
Multumesc pt.raspuns, Totusi intrebarea mea se adreseaza : daca Inspectoratul poate substitui um profesor in baza unei cerei intocmite de catre pariti si elevii scoli respective unde preda profesorul respectiv.?
depinde ce a facut profesorul, daca de ex a lovit copiii da, intrucat exista un grad de pericol, v-am dat doar un exemplu. parintii trebuie sa aiba o motivatie serioasa.
Daca respectivul profesor are un caracter necorespunzator, atunci parintii sunt indreptatiti sa solicite inspectoratului scolar inlocuirea acestuia.
Inspectoratul va face o ancheta interna, iar in functie de rezultatele acesteia se va pronunta.
Oricum, parintii au dreptul sa sesizeze conducerea scolii si a inspectoratului scolar despre orice problema ivita in clasa.