Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta gard

pe strada mea se inlocuieste canalizarea, se sapa pe langa gardul meu....care este un pic in panta si este posiil sa cada, la ce distanta au voie sa sape aproape de gard???? ce pot sa fac? ptr ca imi este teama ca imi cade gardul sau imi slabeste structura

Multumesc
Cel putin 60 cm.
multumesc, puteti sa-mi ziceti art de lege
Cod civil Art. 612) - Distanţa minimă în construcţii

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris authentic.